• null

می‌خواهم نویسنده شوم
از کجا شروع کنم؟
این سؤال یکی از پر تکرارترین سؤالات هنرجوها است.
برای شروع هر کاری ابتدا باید موانع بازدارنده را برداشت.
اما برای شروع نویسندگی، چه موانعی در مقابل ما قرار دارند؟!
عوامل بازدارنده در افراد مختلف یکی نیست و با توجه به خصوصیات و شرایط اشخاص، تغییر می‌کنند (به چند مورد از شایع‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.)

1-ترس از عدم موفقیت و انتقاد دیگران
تقریباً همه جملۀ «شکست مقدمۀ پیروزی است» را شنیده‌ایم؛ اما آیا به این جمله اعتقاد داریم و حاضر هستیم برای رسیدن به موفقیت شکست‌های بزرگ را تجربه کنیم؟
اگر تصمیم شما برای نویسنده شدن جدی است، باید قبول کنید شکست در ابتدای راه و گاهاً انتقادهای تند، طبیعی است با روبرو شدن با این موارد، احتمالاً موفقیت‌های بزرگی در انتظار شماست و باید بیشتر تلاش کنید، غلبه بر این ترس امری درونی است و اگر با آن مشکل دارید حتماً از یک مشاور کمک بخواهید.

2-عدم برنامه ریزی درست و عادت نداشتن به نوشتن
برنامه ریزی و تمرین نوشتن یکی دیگر از مواردی است که در شروع کار به آن نیاز دارید و اگر در این مورد درست عمل نکنید، شروع خیلی سختی خواهید داشت و حتی امکان دارد بعد از شکست‌های متعدد، به پیروزی نرسید.
(برنامه‌ریزی در پست‌های قبل و هایلایت برنامه ریزی توضیحاتی داده شده)

3-کمال گرایی
یکی از مهم ترین عوامل بازدارنده، کمال گرایی نویسنده است.
کمال گرایی در وجود همۀ انسان‌ها قرار دارد و هر انسانی دوست دارد متن خود را به بهترین شکل ممکن ارائه دهد.
بارها و بارها دیده و شنیده‌ایم که افرادی با داشتن قلم خوب، حاضر به نوشتن و انتشار داستان نیستند! معمولاً از این افراد می‌شنویم: «اگر بخوام شروع کنم، ترجیح میدم با کار خیلی قوی شروع کنم»
شاید این جمله منطقی نه نظر برسد اما در واقع مانع بزرگی برای نویسنده شدن است؛ این جمله مانند این است که بگوییم: «اگر بخواهم تحصیل را شروع کنم ،ترجیح میدهم از دانشگاه شروع کنم!»
برای مقابله با این مورد بهتر است واقعیت را پذیرفت و با تلاش و تمرین و انتشار متن‌های گوناگون (برای گرفتن بازخورد مخاطب) خود را به مراحل بالا رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment